Golf je u nás stále považován spíše za snobský sport. Ovšem stejně jako kdysi tenisu i golfu se dnes začíná věnovat širší a širší spektrum lidí. Sportem číslo jedna se stal i pro jednadvacetiletou Lucii Hinnerovou z Kopřivnice, a to natolik, že se v něm letos v létě stala juniorskou mistryní České republiky.
Podařilo se jí to ve Slavkově u Brna, kde turnaj v polovině července hostil Austerlitz Golf Resort. Mezi horké favoritky na titul přitom nepatřila. „Byla jsem v první polovině startovního pole, ale i tak jsem si vítězství dala za cíl. Uzpůsobili jsme tomu trénink. Jednak jsem chodila na hřiště do Slavkova trénovat a jednak jsme se snažili načasovat formu pro daný termín,“ říká o šampionátu jednadvacetiletá dívka.
O vítězce rozhodovalo poslední kolo, do kterého šly tři hráčky se stejným počtem úderů. „Já jsem ho zahrála nejlíp, ale závěr byl hodně vypjatý. Řekla bych, že rozhodla psychika,“ míní Lucka. Před poslední jamkou totiž měla náskok jednoho úderu, ale zatímco soupeřka Kateřina Proroková se trefila z odpaliště na green, Lucie poslala míček daleko za green, až k reklamním panelům, od kterých se odrazil kousek zpátky. Málokdo jí v tu chvíli věřil. Nervozita ale udělala své a Proroková se nakonec musela před uměním kopřivnické rodačky sklonit.
„Je to můj první titul v kariéře a zatím určitě největší úspěch,“ vrací se ke svému vrcholu sezony studentka Masarykovy univerzity v Brně, kde ji po prázdninách čeká třetí ročník studia managementu sportu. Do čtrnácti let hrála tenis a lední hokej. Zlom přišel v roce 2004, kdy v Rožnově poprvé zkusila golf. Už tehdy tam potkala trenéra Petra Moučku, který ji připravuje dodnes. „Na tenis jsem byla malá a drobná, všichni byli větší a silnější, takže mě to moc nebavilo. Na golfu mě chytlo to, že jsem se rychle zlepšovala, viděla jsem výsledky a lákalo mě zlepšovat se ještě víc,“ ohlíží se za zlomovým momentem v kariéře.
V současnosti je členkou Golf Clubu Brno a trénuje v Brně na Kaskádě. V zimě se s trenérem věnují hlavně technice, v létě taktice a přípravě na jednotlivé turnaje. Důležitá je i fyzička. Obejít hřiště měřící 9 km s bagem vážícím 15 kg pět dní po sobě není legrace. „Občas zajdu do fitka, ale protože ve škole máme hodně předmětů zaměřených na sport, tak se v tréninku až tak fyzičce věnovat nemusím,“ vysvětluje.
Na konci srpna startovala na juniorském mistrovství Belgie. „Vrcholem sezony bylo pro mě naše mistrovství, ale i tady chci co nejlepší umístění. Nevím přesně, jaká tam bude konkurence, ale když zahraji na svůj handicap, tedy + 0,3, budu spokojená,“ tvrdila deset dní před turnajem. Evidovaná v reprezentaci není, ale na takové turnaje, jako je ten belgický, ji svaz posílá.
Zatím je amatérkou. „To znamená, že nesmím přijmout žádnou hodnotnou cenu, dostávám jen poháry nebo medaile. Ani nesmím mít na věcech žádného sponzora,“ vysvětluje. Mezi profesionály, kteří hrají jen turnaje na rány, by možná ráda už v příští sezoně. „Příští rok je mistrovství ČR dospělých v Brně na Kaskádě. Jsem tam doma, tak bych ho chtěla vyhrát. Potom se rozhodnu, jestli půjdu mezi profesionály. Pokud ano, tak bych objížděla evropské profi turnaje stejně jako naše momentálně jediná profi golfistka Klára Spilková,“ plánuje.
V souvislosti s profi turnaji zažila po zisku titulu menší zklamání. „Vítězný junior a dorostenec dostali divokou kartu na Czech Open na Čeladné, čekala jsem, že holky dostanou kartu na Prague Open, který je součástí Ladies Europian Tour, ale bohužel,“ říká Lucie.
Profi golfisté by si v roce 2016 měli poprvé zahrát na olympijských hrách. I to je pro ni lákavé, i když kritéria účasti zatím přesně nezná.